Безметалова кераміка - найсучасніша технологія відновлення зуба за всіма вимогами естетики, міцності і біосумісності. Назва говорить сама за себе, це конструкція, яка не містить в своєму складі металу (безметалове протезування), її особливість полягає в тому, що вона створюється з керамічного матеріалу високої міцності не потребує додаткового зміцнення металевими конструкціями.

Основні переваги безметалове протезування

  • Естетика і природність - полягає у відсутності потемнінні ясна, просвічуванні темного або матового каркаса металу. Можливість максимально передати світлозаломлення і відтінки коронки відповідно до природних зубами. При різному типі освітлення (денне світло, люмінесцентні лампи, слабо освітлені приміщення) неможливо розрізнити і виявити штучні зуби.
  • Біосумісність - на відміну від металокераміки до безметалове коронкам не виникає алергічних реакцій. Гіпоалергенні властивості перевірені на практиці в ендопротезуванні (штучні суглоби). Згодом до коронок «приклеюється ясна».
  • Міцність - такі керамічні коронки витримують пікові навантаження (до 400кг), при цьому не перуть свої зуби (антагоністи). З часом не змінюються в кольорі, що не сколюються, за умови правильної фіксації оклюзії (прикусу).
  • Щадна обробка зубів - маленька товщина керамічної коронки дозволяє обробляти зуб максимально зберігаючи тканини зуба, при цьому домагатися високих естетичних результатів.

В залежності від протяжності дефекту, конструкції можна умовно розділити на цельнокерамические і на основі діоксиду цирконію. Суцільнокерамічні конструкції (порцелянові коронки) - коронки, вініри, Люмір, вкладки (виготовляються один з варіантів по системі IPS E.MAХ, технологія компанії Ivoclar Vivadent (Німеччина)). Принцип полягає в пресуванні кераміки за формою зуба певного кольору і відтінку.

Такі керамічні коронки зазвичай використовується тільки для одиночних конструкцій з малою протяжністю дефекту, тому що маю менші показники максимальних навантажень на відміну від коронок на основі діоксиду цирконію, які застосовуються в більш «суворих умовах».

Коронки на основі діоксиду цирконію (цирконієві коронки) - найсучасніший і міцний матеріал для естетичного одиночного і мостовидного протезування. По своїй міцності матеріал не поступається металів і володіє найкращими показниками естетичності, що в сукупності визначає перевагу в порівнянні з металокерамічними і порцеляновими коронками. Однак виробництво таких коронок досить складне, тому вартість у такі коронок вище. Детальніше з коронками на основі діоксиду цирконію можна ознайомитися на сторінці цирконієві коронки.

Етапи виготовлення коронок

  • Визначення кольору зубів. Визначається за спеціальною шкалою, при природному і штучному освітленні. Шкала має більше 20 відтінків. Відносно одного зуба замальовується мінімум три кольори (біля ясен, ріжучий край і тіло зуба). Можливо зробити як світліше так і темніше на кілька відтінків.
  • Cнімаются зліпки зубних рядів в порожнині рота пацієнта з використання спеціальних розчинів або паст.
  • Отримані моделі відправляються на сканування лазером, після обробки даних інформація передається на фрезерний верстат, який виточує каркас зі спеціальної заготовки (технологія CAD \ CAM). Використовуючи такі високоточні технології, вдається домогтися високої точності прилягання коронки і попередити розвиток патологічного процесу в пришийковій області, зокрема карієсу.
  • Фіксація конструкції на тимчасовий цемент до повного звикання і адаптації кольору або фіксації на постійний цемент.

Випадок з практики - Установка коронки

Анамнез

Пацієнт Андрій Г. звернувся в клініку АРТИС з проблемою відсутності коронкової частини зуба на верхній щелепі в бічному ділянці, що викликало естетичний і функціональний дискомфорт. При зборі анамнезу було виявлено що раніше в 15 зубі стояла пломба, яка випала, а що залишилися стінки розкришилися. Раніше зуб лікувався неодноразово.

Діагностика

При радіовізіографіческом дослідженні було встановлено що кореневий канал був раніше пломбувати, але пломбувальний маса частково вимилась слиною і розсмокталася. При візуальному огляді було діагностовано ураження залишилися стінок каріозною процесом. Внаслідок в кореневому каналі і за межами кореня в кістки були видні патологічні зміни. Виходячи з цього, був поставлений діагноз хронічний карієс кореня і хронічний періодонтит 15 зуба. Було рекомендовано вилікувати хронічний осередок в кістки, з подальшим відновленням зуба штучною коронкою. Також була проведена диф-діагностика з переломом кореня, патологічних змін виявлено не було.

Лікування

В процесі лікування була проведена механічна та медикаментозна обробка кореневих каналів в 15 зубі. За перший етап кореневої канал був тимчасово запломбований кальцій-містять препаратом з антибіотиком, до повного одужання тканин. Процедура повторювалася 2 рази. Через місяць канал був запломбований гутаперчею - матеріалом, який не розсмоктується, і відновлений фотополімерним реставраційним матеріалом зі скловолоконним штифтом 3М (США) .Перед виготовленням коронки було вироблено визначення кольору зуба за шкалою Віта, з пацієнтом обговорені побажання відтінків і варіанти конструкцій (металокераміка, безметалова кераміка). Коронка виготовлялася в нашій лабораторії, з моделями в артикуляторі, для точності прикусу. Процес виготовлення коронки з моменту зняття відбитків і до фіксації зайняв сім днів. Були дані рекомендації по догляду. Термін служби коронки 10 років і більше при правильній гігієні.

Також пацієнтові були дані рекомендації з приводу наступного 16 зуба, зміненого в кольорі. Був запропонований варіант ендо- відбілювання (відбілювання кореня), якщо процедура не дасть результату - протезування коронкою.